نوازندگی و اجرای همزمان با افکت صوتی | انواع افکت گیتار

Visits: 843

اجرای موسیقی با افکت

گاهی اوقات به عنوان خواننده به مقداری کمک نیاز دارید . استخدام گروه ، باند یا خوانندگان یا نوازندگان پشتیبان هزینه بر است ، به خصوص اگر مرتباً این کار را انجام دهید. بنابراین ، چگونه می توان اجرای کوبه ای زنده و جلوه های صوتی همزمان ایجاد کنید ، بدون اینکه هزینه زیادی برایتان داشته باشد .


آواز خواندن و در کنار آن اجرای stomp box به این معنی است که می توانید صدایی بیشتر  و جالب تر را هم در صحنه و هم در استودیو ایجاد کنید . شما می توانید بیت ، ضرب آهنگ ساز را در صورت استفاده از پدال الکترونیکی کنترل کنید . 

در این مقاله از تیز لرن قصد معرفی stompboxe و دستگاه افکت ها را داریم به در ادامه به نکاتی که هنگام خرید باید به انها توجه کنید می پردازیم … 

 

خوانندگی و اجرای همزمان گیتار و stomp box 

نوازندگی و اجرای همزمان افکت گیتار

به عنوان یک هنرمند تکنواز یا solo ، نوازنده دو نفری یا گروه آوازی جدید ، بعضی اوقات باید سخت تر کار کنید. شما گروهی از نوازندگان اختصاصی ندارید که بتوانید به آنها اعتماد کنید و اگر تازه کار را شروع کرده اید ، احتمال دارد که یک گروه پشتیبان ، خوانندگان پشتیبان و رقصندگان یا جلوه های ویژه نداشته باشید. بنابراین یک stomp box یا دستگاه افکت می تواند یک راه عالی برای ببیشتر کردن صدا و کار موسیقی شما باشد. یه کمک این میتوان ضرب آهنگ ، ریتم یا صدای بیشتری به عنوان یک ابزار زنده که توسط شما کنترل می شود ، اضافه کنید. و حتی می توانید صدا خود را با اضافه کردن Reverb یا وضوح به دلخواه تنظیم کنید .

این مجموعه کیت فوق العاده است ، سبک و قابل حمل است و در صورتی که بالای این محدوده نروید ، می توانید ارزان بخرید. این دستگاه به آمپ شما ، یک میز صدا یا یک میز استودیو وصل می شود – یا اگر فقط از آن برای کوبه استفاده می کنید می توانید برای جعبه استامپ خانگی آکوستیک استفاده کنید . یک پدال لوپ هم به خوبی خواهد بود .

به هر حال چندین راه وجود دارد که می توانید به وسیله ی آنها اجرا کنید – یا می توانید بین این ها انتخاب کنید :

 

 

نشستن در حالی که پاشنه پا روی دستگاه است .
ایستاده در حالی که پاشنه پا روی دستگاه قرار دارد .
نشستن در حالی که انگشت پا روی دستگاه قرار گرفته می شود .
ایستاده در حالی که انگشت پا روی دستگاه قرار گرفته می شود .
ایستاده در حالی که پاشنه پا و یا انگشتان پا روی دستگاه قرار می گیرند .

 

آیا می دانید استامپ باکس یکی از تجهیزات مورد علاقه Ed Sheeran است؟

 

 

می توانید نمونه های زیر را مشاهده و در صورت نیاز خرید کنید : 

 

 

stomp box یا دستگاه افکت چیست ؟ 

 

stomp box یا دستگاه افکت ابزاری برای کنترل ساز توسط خود شخص نوازنده است. همانطور که در زیر پا قرار می گیرد ، یک روش مفید برای همنوازی با خود هنگام خواندن یا گیتار نواختن است. سوئیچ پا اجازه می دهد تا در صورت لزوم روشن و خاموش و یا بصورت لوپ کار شود . آنها معمولاً با استفاده از شاسی های فلزی ساخته می شوند ، اما برخی از نوازندگان با ساختن یک جعبه چوبی با میکروفن در داخل آن ، بداهه می زنند . اولین جعبه استامپ تاکنون تصور می شود Maestro FuzzTone است که در دهه 1960 ایجاد شده است .

 

اجرای تک نواز با stomp box – دستگاه افکت

 

این یک ابزار واقعاً شگفت انگیز است که می تواند عملکرد شما را به یک سطح بالا ببرد و در هر کیفی متناسب باشد – مناسب برای هر جایی . همچنین یک روش عالی برای کمک به شما در گذر زمان و احساس ریتم همراه با موسیقی است .

 

اما نکته منفی stomp box یا همان دستگاه افکت این است که روی زمین قرار داده می شوند . مطمئناً این یک کار سخت است – این که بتوانید آن را با پا بزنید ، به این معنی است که شما می توانید کل بدن خود را برای انجام کار آزاد کنید . با این وجود باید مراقب باشید – به خصوص اگر از یک مدل پیچیده تر و دارای ویژگی های زیادی استفاده می کنید – وسوسه نشوید که به آن خیره شوید یا روی آن تمرکز نکنید . دور کردن نگاه شما از مخاطبانتان برای مدت طولانی می تواند حس جداشدگی را برای آنها ایجاد کرده و باعث بیگانگی آنها با شما شود. همچنین به نظر می رسد که شما از استفاده از آن عصبی هستید یا به آن اطمینان ندارید ، چیزی است که برای تداخل با آن یا جلب توجه مخاطبان به آن صدق می کند . 

اگرچه این امر باعث نگرانی در استودیو نمی شود ، بهتر است که به مدت طولانی به این کار عادت نکنید. پایین افتادن چانه شما نیز بر صدای آواز شما تأثیر خواهد گذاشت . بدون استفاده از آن در خانه تمرین کنید – برای مثال معادل یادگیری تایپ لمسی است ، اما بسیار آسان تر است . وقتی به آن رسیدگی کنید ، طبیعی خواهد بود و حتی بدون فکر کردن قادر خواهید بود آن را عملی کنید و استفاده کنید . یا مثل رانندگی .

 

 

برای شروع ، آن را ساده نگه دارید

 

شما در کنار یک stomp box ( دستگاه افکت ) آواز می خوانید ، به این معنی که صدای شما هدف جذابیت اصلی است . ساز کوبه ای ، جلوه ها و صداهای اضافی روش های خارق العاده ای برای اضافه کردن عمق به صدای شما هستند ، اما نباید در مرکز کار قرار گیرد . و هنگامی که شما با یک دستگاه افکت آواز می خوانید ، ممکن است برای اجرا با آن و آواز خواندن همزمان تلاش کنید (اگر این عادت دارید به طور همزمان بازی و آواز بخوانید) کمتر این کار را بکنید .

سعی کنید با ریتم خود بیش از حد پیچیده شوید و می توانید خود را درگیر تلاش کنید . بنابراین مقدار زیادی تمرین کنید و در محیط و ناحیه راحتی و ضبط در محیط همراه با آرامش خود بمانید .این وسایل برای هر نوع کیفیت پایین – خواه از آهنگ باشد یا از طرف ، خواننده یا دستگاه افکت صرفاً برای خنثی کردن آنچه می خواهید انجام می دهید هستند . برای بیت زدن ، باید تدریجاً آن را بسازید . اطمینان حاصل کنید که قسمت انتهایی بد و آشفته به نظر نمی رسد. بگذارید هر بخش قبل از پیوستن به بیت بعدی فضای کمی داشته باشد . 

 

اجرای دونفره به همراه stomp box – دستگاه افکت

 

این کار اجرا را کمی راحت تر می کند. اگر دو نفر از شما – و یا بیشتر – باشید دیگر لازم نیست به طور همزمان دو کار انجام دهید . شما یک گزینه را دارید که یک نفر جعبه استامپ را اداره کند ، در حالی که دیگری آواز می خواند . یا نوازندگی می کند . اما می تواند چالش های دیگری نیز به همراه آورد. اگر دیگری با stomp box کار می کند ممکن است متوجه نباشید که دقیقاً بدانید چه نوع افکتی پخش می شود . و باید از قبل تمرین کرده باشید . یا اگر همراه شما ساز استفاده می کند ، ممکن است هنگام خواندن ، شما برای او دستگاه افکت را اجرا کنید .

 

وقتی آواز می خوانید چه اتفاقی برای مغز شما می افتد؟ | کدام بخش از مغز برای آواز خواندن استفاده می شود؟

 

 

ممکن است افکت هایی از پیش تعیین شده وجود داشته باشد ، اما اینکه چگونه و چه زمانی این ها پخش می شوند ، به عهده شما ست و اگر از افکت آکوستیک استفاده می کنید ، ریتم ضرب را کاملاً تنظیم می کنید. و اگر توسط دیگری کنترل می شود میتوان باعث به هیجان آوردن خواننده باشد . و در حالی که افکت ها می توانند سرگرم کننده باشند ، مگر اینکه این یک اجرا یا قطعه یک کار بداهه باشد ، که فضایی برای کار خاص با افکت نیست .

 

استفاده از stomp box در یک کنسرت

 

از قبل باهم موافقت و هماهنگ کنید که می خواهید چه کاری انجام دهید و آن را تمرین کنید ، به خصوص وقتی که با سبک یکدیگر آشنا هستید . هنگامی که سالها با هم مشغول اجرا کردن هستید و از کنار آمدن با روش هم کاملاً راحت هستید (و این یک کنسرت است ، مسابقه شنیداری یا رقابت نیست) ، در این صورت می توانید کمی بیشتر در یک برنامه اجرای زنده کار های خاصی را آزمایش کنید .

 

یافتن دستگاه افکت مناسب برای شما

جعبه های استامپ مختلف بین مدل های کوبه ای هستند ، به کسانی که عملکرد اصلی بیت را دارند (ضبط ، لایه های رویی ، اجرا و سکوت ) و روی بیت های رده بالا که دارای ویژگی های عملکرد محور از جمله بیت های مستقل ، لوپ های چند گانه ، بیت ضرب و ادغام MIDI هستند . بنابراین در مورد آنچه ممکن است شما نیاز داشته باشید و آنچه را که می خواهید با stomp box خود انجام دهید ، از قبل فکر کنید . حتی ممکن است بخواهید یکبار از دو افکت در صحنه استفاده کنید تا جلوه های چند لایه ایجاد کنید .

 

 

در اینجا برخی از بهترین دستگاه افکت های بازار معرفی شده اند : 

 

 

افکت بدون لغزش

 

این یک نکته قابل توجهی است که کم توجهی شده اما بسیار مهم برای کار با دستگاه افکت است : آیا در زیر آن مواد ضد لغزش وجود دارد ؟ تصور کنید که بر روی آن هیجان زده شود ، و نکته بعدی که می دانید – پرت شده و از صحنه سقوط کرده است 🙂 ! اگر در انتخاب مدل متناسب با بودجه ای که دارید استانداردی نداشته باشد ، می توانید با چسباندن برخی از مواد ضد اصطکاک چسبنده به زیر آن ، آن را نگه دارید کنید .

و مراقب باشید که از جعبه استامپ خود دور نمانید ! اگر لحظاتی است که از آن استفاده نمی کنید ، می توان به راحتی فراموش کرد که آنجا در صحنه است . بینایی و آگاهی محیطی خود را توسعه دهید ، بنابراین شما همیشه آگاه هستید از آنچه در اطراف شما می گذرد و بسیار مهم است که حین انجام کار آگاه باشید . محیط های اجرای زنده می توانند خطرات ایمنی را ایجاد کنند ، بنابراین هرچه بیشتر بتوانید آنچه را که در اطراف شما اتفاق می افتد ، بدون اینکه حواستان پرت شود ، بهتر کنید . این مهارتی است که مجریان با تجربه در برابر آن نهایت رعایت را می کنند .

 

اجازه ندهید که دستگاه افکت بر شما غلبه کند

اطمینان حاصل کنید که سطح شما درست است اگر در استودیو هستید ، مهندس صدا یا آهنگساز به شما اطلاع می دهد که آیا این موارد صحیح است یا خیر .

حواشی اجرای زنده می تواند سخت تر باشد . یک میز صدای خوب می تواند کمک کند ، اما اگر این یک نوع از نوع ساختگی باشد ، شخصی را با خود همراه کنید که بتواند در پشت بایستد و به صداهای شما گوش دهد – و حتما جعبه استامپ را در صداگذاری استفاده کنید ، حتی اگر شما این کار را انجام دهید . فقط قصد استفاده در یک آهنگ از مجموعه آهنگ را دارید . مهم است که صدایی که مردم در موسیقی از شما می شنوند با صدایی که در کنسرت بدون افکت از شما می شنوند زیاد تغییر چندانی نداشته باشد ؛ در غیر این صورت حواشی غیر قابل جبرانی اتفاق می افتد . 

 

7 نکته که باید قبل از خرید پیانو دیجیتال در نظر بگیرید

 

افکت صوتی نباید صدای شما را به روشی مخرب تغییر دهد

 

برخی از افکت های صدا هنگامی که صدا از طریق آنها عبور می کند کمی تغییر داده می شود ، حتی اگر در حالت تنظیماتی مانند Reverb نباشد . اگر از یکی از آنها برای تغییر صدای خود استفاده نمی کنید ، ممکن است بهترین افکت را از یک برند تجاری انتخاب کرده باشید با داشتن سوئیچ “true bypass” . این ویژگی تضمین می کند که هر آنچه که بیرون می آید درست همانطور است که باید به نظر بیاید . همه سبک های موسیقی با صدای پردازش شده مناسب نیستند . و زیبایی اینها این است که شما می توانید همه چیز را از بلوز آکوستیک ، گرفته تا الکترو پاپ به شدت لایه باز ایجاد کنید . 

 

با سبک خود رهبری کنید و به جای اینکه خود را با آنچه می تواند انجام شود دورکنید ، کادر گروه را تقویت کنید.

مانند هر قطعه کیت موسیقی ، یک درجه فنی نیز وجود دارد و اغلب بهترین افراد برای راهنمایی شما متخصصان فروشگاه هستند . یک متخصص پیدا کنید و از طریق نیازها و موارد مورد استفاده خود صحبت کنید – می توانید برخی از مدل ها را امتحان کنید و مشخص کنید که مهمترین ویژگی ها برایتان کدام ویژگی ها هستند . این به شما کمک می کند تا از هزینه های چیزی که از آن استفاده نمی کنید کاسته شود ، یا مدلی را دریافت کنید که خیلی اساسی باشد . مدل هایی که در تیزلرن معرفی شد همگی از نوع مرغوب و دارای توضیحات برای خریداران هستند . 

 

سوالات مرتبط

چگونه می توانم Reverb را به صدای زنده اضافه کنم ؟

شما می توانید این کار را خودتان با یک افکت صوتی الکترونیکی انجام دهید ، اما نه آکوستیک یا خانگی . اگر در محل کنسرت شما یک مهندس خوب باشد و یا یک مهندس آماده داشته باشند ، می توان افکت های مختلفی را از طریق یک میز صدا کنترل کرد . برخی از میکروفون ها نیز دارای ویژگی Reverb هستند.

دستگاه multi-effect چیست ؟

این دستگاه همه افکت ها در یک سیستم است که به شما امکان می دهد جلوه های صوتی الکترونیکی ایجاد کنید – مانند delay ، Reverb و distortion . آنها می توانند برای هر دو ساز و صدا استفاده شوند تا عمق و جلوه های زنده را به آهنگ های شما اضافه کنند.

چرا نمی توانم همزمان بخوانم و نوازندگی کنم ؟

اگر در تلاش هستید دو کار را به طور همزمان انجام دهید و عجله نکنید ، باید به اصول اولیه بازگردید . روی هر قسمت بطور جداگانه کار کنید تا بتوانید آهنگی را اجرا کنید بدون اینکه اصلاً روی آن تمرکز کنید . به تدریج این دو را کنار هم اجرا کنید ، آرام آرام و با تمرین  ، و همزمان با آهنگ روی یک افکت کار کنید تا زمانی که هر دو آنها را بتوانید خوب و همزمان اجرا کنید .

تیز لرن

آیا شما به همراه افکت آواز می خوانید؟ چگونه از آن استفاده می کنید – آیا نکاتی دارید ؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *