7 نکته که باید قبل از خرید پیانو دیجیتال در نظر بگیرید

Visits: 3

digital piano

آیا به فکر خرید پیانوی دیجیتال هستید؟ راهکار های زیادی وجود دارد که به تصمیم گیری نهایی می رسد. در این مطلب در تیز لرن قصد دارم  تا 7 نکته را که هنگام خرید پیانو دیجیتال باید در نظر بگیرید به شما ارائه بدهم!


قبل از خرید ، همیشه راهکار خوبی است که یک لیست از ویژگی های مختلف تهیه کنید و آنچه را که می خواهید از لحاظ  نیازها و تجربه های خودتان در آن ذکر کنید .

آیا به یک پیانو کاملاً دیجیتالی نیاز دارید یا یک کیبورد قابل حمل 61 کلید برایتان کافی است؟ آیا صدها صدای مختلف را نیاز دارید یا اکثر اوقات فقط از صدای پیانو استفاده خواهید کرد؟ آیا به دنبال چیز قابل حمل هستید یا می خواهید چیزی شبیه به یک پیانو آکوستیک داشته باشید ؟

اینها برخی از سؤالاتی است که شما باید قبل از تصمیم به خرید و در نظر گرفتن مدلهای خاص ، از خودتان بپرسید.

 

در این مطلب راهنما و معیارهایی را تعیین می کنیم که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه نوع پیانوی دیجیتال برای شما مناسب است. با این وجود این لیست جامع نیست ، هدف این است که به شما ایده ای بدهد که هنگام صرف هزینه های زیاد درآمد خود ، چه مواردی را باید در نظر بگیرید . 

 

1. صدا

این نکته ممکن است کم اهمیت به نظر برسد ، اما باید توجه زیادی به صدای پیانوی دیجیتالی دلخواه خود داشته باشید. چندین نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید ، از جمله بلندگوها و لایبری یا کتابخانه صدای داخلی .  

بلندگوها خروجی اصلی صدای پیانوی دیجیتال شما هستند و احتمالاً هنگام کار به این موارد اکتفا خواهید کرد. بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و به اندازه کافی قابل شنیدن هستند که متناسب با نیازهای شما باشد.

هدفون همیشه یک گزینه است ، اما اگر می خواهید جلوی خانواده و دوستان اجرا کنید ، بلندگوهای داخلی یا خارجی یک امر ضروری هستند .

پیانوهای دیجیتالی معمولاً چند نوع صدا دارند. آنها فقط صداهای پیانو نیستند. خواهید فهمید که بسیاری از پیانوهای دیجیتالی با ده ها و گاهی صدها صدا از جمله ( electric piano  ، organ ، string ، clavinet و harpsichord ، فقط برای نمونه چند مورد نامگذاری شد ) و… همراه هستند.

در حالی که معمولاً تمرکز روی تن صدای پیانو است ، دارا بودن سایر صداهای سازها می تواند راهی عالی برای جادو کردن عملکرد شما و کاوش در ژانرها و سبک های مختلف و سازهای مختلف باشد.

واقعیت سریع : کیبورد ها  برای صداهای بیشتری تنظیم شده اند و نسبت به پیانوهای دیجیتال دارای صداهای داخلی بیشتری هستند. با این حال ، واقع گرایی و کیفیت این صداها اثر گذاری دلخواهی را می گذارند ، خصوصاً در مقایسه با پیانوی دیجیتال خوب . 

 

2. اتصال MIDI

MIDI بخشی از دنیای موسیقی ساز است و از آنچه اکثر مردم نمی دانند ، نقش بزرگی را ایفا می کند. این ویژگی و خروجی راه و فرصت هایی را ایجاد کرده است که قبل از آن امکان پذیر نبود . به این ترتیب ، اگر به دنبال تنظیم  و آهنگسازی موسیقی هستید ، به شما یک پیانو دیجیتال با اتصال MIDI را پیشنهاد می کنیم. خروجی میدی به شما امکان می دهد پیانو دیجیتالی خود را به نرم افزار آهنگسازی دیجیتال خود (DAW)  وصل کنید تا بتوانید کار خود را ضبط کنید و همچنین از هزاران افزونه به راحتی استفاده کنید . 

به عنوان تنظیم کننده موسیقی ، اتصال MIDI برای من ضروری است و جستجوی پیانو دیجیتالی جدید جزو ملاحظات اصلی من محسوب می شود. این دنیای کاملاً جدیدی از خلاقیت را باز می کند زیرا افزونه ها به شما امکان می دهند از میلیون ها صدایی با کیفیت بالا استفاده کنید. همچنین می توانید از پیانوی دیجیتالی خود به عنوان کنترل کننده MIDI استفاده کرده و کلیدهای خاصی را به یک ماشین درام متصل کنید ، بنابراین به شما امکان می دهد تا بیت یا لوپ های خود را بسازید.

 پیانوهای دیجیتال و میدی کنترلر ها  این روزها با اتصال USB MIDI همراه هستند. با این حال ، همیشه آزمایش و تحقیق کردن خوب است زیرا بعضی از مدل ها فاقد این ویژگی هستند . 

 

3 . چند صدایی 

Polyphony یا چند صدایی اصطلاح دیگری است که هنگام خرید پیانو دیجیتال به آن توجه می کنیم . Polyphony اساساً تعداد نت هایی ست  که می توانید همزمان به صدا در آورید و  بدون قطع شدن صدا ، نواخته شوند . 

ناگفته نماند که شما می خواهید بدون محدودیت برخی از نوت ها را سریع بنوازید . برای رسیدن به این هدف ، شما باید اطمینان حاصل کنید که پیانو دیجیتالی شما از چند صدایی کافی برخوردار است . 

حداقل میزان Polyphony 64 نوت ، بدون توجه به اینکه کدام قطعه را اجرا می کنید کافی است . کیبوردهای سطح پایین معمولاً حتی تعداد پولیفونی پایین نیز دارند ، که در بیشتر موارد برای مبتدیان مناسب است .  

در کل ، من بیش از این ویژگی استرس نخواهم داشت ، مگر اینکه شما قصد دارید چندین صدا را روی هم قرار دهید و یا آهنگ های پلی بک را اجرا کنید. 

 

4. کیبورد 

ناگفته نماند که صفحه کلید روی پیانوی دیجیتال نقش مهمی در تصمیم گیری برای خرید یا نخریدن آن دارد . باید ساختارآن با کیفیت باشد و همچنین تاچ واقع گرایانه داشته باشد . انتخاب صفحه کلید متناسب با این معیارها به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله مکانیزم عملکرد اصلی مورد استفاده در ساز شما .

بیشتر پیانوهای دیجیتالی با صفحه کلید اکشن چکشی کاملاً ویژگی که شبیه یک پیانوی آکوستیک واقعی است ، عرضه می شوند. این کلیدها معمولاً درجه بندی می شوند ، به این معنی که با فشار دادن اندک کلیدها صدایی پایین ، و با فشار دادن کمی محکم تر صدایی بلند تر شنیده می شود  و به تدریج آرام تر می شود تازمانی که دستتان از صفحه کلید بلند شود.

با این وجود ، تمام کیبورد ها از این ویژگی برخوردار نیستند ، و برای اطمینان از اینکه کلیدها چگونه صدایی ایجاد می کنند و شما چه احساسی دارید ، همیشه ایده خوبی است که به یک فروشگاه موسیقی بروید و هرچه بیشتر گزینه ها را امتحان کنید . به این قابلیت velocity نیز می گویند . 

 

صفحه کلیدهای قابل حمل ارزان تر کاملاً متفاوت هستند. آنها اغلب با کمتر از 88 کلید (که در پیانوهای آکوستیک یافت می شوند) عرضه می شوند  و هدفشان تکرار کردن احساس پیانو آکوستیک نیست. کلیدها معمولاً بدون وزن یا نیمه وزن هستند ، به این معنی که صفحه کلید سبک تر است و با پیانو آکوستیک بسیار متفاوت است و فشاری که به این کلید ها وارد می آوردید نسبت به فشاری که به کلید های پیانو آکوستیک می آورید متفاوت است  .

اگر هدف اصلی شما یادگیری پیانو یا اجرای موسیقی کلاسیک است ، پس کلیدهای وزن دار یک ضرورت هستند . و میزان فشار انها مهم است . 

 

5. قابلیت حمل کردن

بسته به نوع در نظر گرفته شده برای پیانو دیجیتالی ، ممکن است تصمیم بگیرید گزینه ای را انتخاب کنید که سبک وزن باشد. به عنوان مثال ، اگر شما یک نوازنده حرفه ای هستید و قصد دارید پیانو دیجیتالی خود را از محل نمایش به بیرون بیاورید ، پس باید دنبال یک پیانوی دیجیتالی جمع و جور باشید که به راحتی قابل جابجایی است و وزن آن زیاد نیست.

اگر اینگونه باشد ، انتخاب پیانوی دیجیتال به سبک بزرگ ممکن است برای شما لازم نباشد زیرا آنها ها مدتی طول می کشد تا مونتاژ / جداسازی شوند و بسیار سنگین هستند.

یک نمونه کلاسیک از پیانوی دیجیتال میان رده ، Yamaha YDP-164 خواهد بود که یک انتخاب محبوب برای نوازندگان در خانه است.

از طرف دیگر ، Roland RD-2000 یک پیانوی دیجیتال با 88 کلید اصلی ممتاز است که با هدف استفاده از نوازنده سریع و استفاده در استودیو ساخته شده است . 

 

6. ویژگی ها

هر چقدر بودجه داشته باشید ، می خواهید اطمینان حاصل کنید که بیشترین استفاده را از ابزار مورد نظر خود دارید. این بدان معناست که شما همچنین باید به ویژگی های موجود در پیانو توجه جدی داشته باشید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا هزینه آن به صرفه است یا نه و آیا آنها متناسب با نیازهای شما هستند یا خیر .

به عنوان مثال ، نوازندگان که به صورت زنده اجرا می کنند باید سریع  بتوانند بین صداهای مختلف جابجا شوند ، در حالی که پخش کننده مبتدی گزینه “lesson mode” را می خواهد تا بتواند مهارت های خود را تسریع کند. 

از دیگر ویژگی های قابل ذکر این است که آیا گزینه ضبط و پخش در آن امکان پذیر است یا خیر. این کار در شرایطی مفید خواهد بود که بخواهید به آهنگهای خود دوباره گوش دهید یا پیشرفت خود را پیگیری و ثبت کنید . همچنین ممکن است بخواهید بررسی کنید که آیا پیانوی دیجیتالی مورد نظر شما می تواند به برنامه ها وصل شود یا اینکه آنها با هر برنامه ای کار می کنند یا خیر .

به عنوان مثال ، پیانو Casio CTK-2550 به برای مبتدیان کافی است و ویژگی هایی مانند  Lesson Mode / Lesson Lite را ارائه می دهد. 

از طرف دیگر ، Yamaha DGX-600 یک پیانوی دیجیتالی تمام عیار با دامنه گسترده ای از ویژگی های ترتیب دهنده از جمله یک ضبط کننده MIDI 5 ردیابی ، صدها صدای داخلی ، آهنگ و ریتم دارد که می توانید با آن ها اجرا کنید .

 سایر ویژگی های مفید که باید در نظر بگیرید:

مترونوم Metronome
تنظیم ، تغییر و تنظیم اکتاو 

Split mode

Layer mode

Accompaniment function

افکت هایی مانند (reverb, chorus, delay, etc.)

 

7. لوازم جانبی

با توجه به ماهیت کمی گران قیمت پیانوهای دیجیتال ، ممکن است فردی گزینه ای را انتخاب کند که دارای چندین ویژگی باشد. اگرچه بسیاری از فروشگاه های موسیقی “لوازم جانبی پیانو” را ارائه می دهند ، اما ما در تیزلرن به سادگی به مواردی که قبلاً با خرید پیانو دیجیتال درج شده است ، اشاره می کنیم .

به عنوان مثال ، بسیاری از پیانوهای دیجیتال هنگام خرید پدال sustain دارند. این باعث می شود تا از خرید پدال sustain دیگری در هزینه خود صرفه جویی کنید.

مدلهای دیگر ، مانند پیانوهای دیجیتال به سبک بزگ کمدی شکل ، دارای محفظه های داخلی پیانو هستند و برخی حتی دارای  3 صفحه پدال دقیقاً مانند پیانو آکوستیک هستند .

Casio PX-870 نمونه خوبی از یک پیانو دیجیتال به سبک محبوب cabinet style است که شامل یک پایه پیانو و همچنین یک نوار 3 پداله است . 

 

نتیجه گیری 

متغیرهای زیادی وجود دارند که به تصمیماتی که می گیریم و گزینه هایی که انتخاب می کنیم اثر می بخشند . هر دو نوازنده می توانند یک نوع پیانو دیجیتال را انتخاب کنند ، اما هر دو دلایل متفاوتی دارند که چرا این گزینه را انتخاب کردند .

به طور مشابه ، هر پیانوی دیجیتالی که انتخاب کنید به دلایل خودتان بستگی دارد مانند هزینه ، اولویت برند شما ، تجربه تان ، اهداف و غیره.

امیدوارم این راهنما به شما کمک کند تا خصوصیات دنیای پیانوی دیجیتال را بهتر بشناسید و ابزاری را پیدا کنید که مناسب شما باشد .

مواردی که شما هنگام خرید پیانوی دیجیتال به آن توجه می کنید چیست ؟ 


تیز لرن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *