چگونه تارهای صوتی مان را پاک کنیم

Visits: 25

تارهای صوتی

 

 

 

فصل آنفولانزا یک تهدید واقعی برای تارهای صوتی شماست. ویروس‌ها و سرماخوردگی‌ها باعث می‌شود خواننده‌ها و حتی افراد عادی در تارهای صوتی شان خلط ایجاد شود . هیچ کس دوست ندارد با صدای بلغمی روی استیج برود، اما پاک کردن تارهای صوتی به سادگی سرفه کردن یا صاف کردن گلو نیست.

 


 

 

اگر تارهای صوتی شما تمیز و صدای شما واضح نباشد ، دامنه و لحن صوتی شما آسیب می بیند. فقط سرماخوردگی و آنفولانزا نیست که تارهای صوتی خواننده ها را گرفته می کند – سبک زندگی و تکنیک شما نیز بسیار مهم است. فریب نخورید و فکر نکنید که صاف کردن گلو تارهای صوتی شما را هم پاک می کند.

 

 

 

احساس نیاز به صاف کردن دائم گلو، راهی است که بدن شما به شما می گوید که تارهای صوتی تان در حال فشار و مبارزه هستند. با وجود ویروس ها در همه جا، اکنون بهترین زمان برای تقویت و ایمن سازی تارهای صوتی است.

 

 

 

 

چگونه تارهای صوتی خود را برای آواز خواندن پاک کنیم

چگونه صدای خود را برای آواز خواندن تمیز کنیم

 

 

 

چگونه تشخیص دهیم که تارهای صوتی نیاز به تمیز شدن دارند ؟

 

 

 

تشخیص علائم هشدار دهنده ای که تارهای صوتی شما در حال مبارزه هستند، می تواند سخت باشد. اینها در زیر ، نشانه‌هایی هستند که باید به آنها توجه کرد:

 

 

 

 

بیشتر از حد معمول برای رسیدن به نت ها به خود فشار می آورید

صدای تان خسته یا ضعیف است

آواز ی که دارید آنقدرها برایتان قابل کنترل نیست

سرفه می کنید

احساس می کنید که باید گلوی خود را صاف کنید

صدای شما بلغمی یا خلط دار و سرما خورده و گرفته به نظر می رسد

 

 

 

 

چه چیزی باعث ایجاد مخاط در تارهای صوتی می شود؟

 

 

 

مخاط اضافی روی تارهای صوتی شما اغلب به دلیل بیماری یا عفونت ایجاد می شود. هنگامی که بیمار هستید، ممکن است از آبریزش بینی رنج ببرید (زمانی که مخاط بینی به داخل گلو می رود.) این باعث ایجاد رطوبت در تارهای صوتی شما می شود و آنها را تحریک می کند.

 

 

 

لزوماً لازم نیست که بیمار باشید تا مخاط بیش از حد روی تارهای صوتی خود داشته باشید. آلرژی نیز می تواند همین مشکل را ایجاد کند. اگر صدای آواز شما هنوز طبیعی به نظر می رسد و در حین آواز خواندن احساس درد نمی‌کنید، احتمالاً آلرژی‌ علت آن هستند.

 

 

تغذیه نامناسب و سبک زندگی ناسالم نیز می تواند تارهای صوتی شما را تحریک کند. سیگار کشیدن، خوردن غذاهای نامناسب و خواندن با تکنیک بد می تواند غشای مخاطی شما را خشک کند. این باعث می شود که غده ها مخاط اضافی تولید کنند تا سعی کنند تارهای صوتی شما را از تحریک محافظت کنند.

 

 

 

 

چگونه مخاط را از روی تارهای صوتی پاک کنیم ؟

 

 

تارهای صوتی شما برای ارتعاش مناسب به مخاط نیاز دارند، اما مخاط بیش از حد می تواند یک مشکل واقعی باشد. صدای شما حتی زمانی که سرما نخورده اید ممکن است خفه کننده و گرفته به نظر برسد. این چند روش خوب برای کنترل مخاط در این ناحیه است :

 

 

 

 

رطوبت هوا را حفظ کنید – یک مرطوب کننده در خانه یا محل کار راه اندازی کنید تا رطوبت را در جو حفظ کند، که به باز شدن تارهای صوتی و رفع گرفتگی آنها کمک می کند.

 

 

به صدای تان تمرین دهید – اگر صدای شما خیلی ضعیف نیست، سعی کنید گرم کردن ( warm up ) صدای خود را طولانی تر کنید. چند صدای آهسته و نرم از نت های بالا به پایین اجرا کنید تا تارهای صوتی خود را به ویبره درآورید و مخاط را شل کنید.

 

 

بدنتان را با نوشیدنی های گرم یا آب هیدراته کنید – حفظ مایعات مصرفی به دفع بلغم کمک می کند و میل به پاک کردن گلو را متوقف می کند.

 

 

بخور – استنشاق بخور یک راه عالی برای تسکین و آبرسانی تارهای صوتی شما است. می‌توانید از دستگاه بخور ، افشانه ساز بخار برای صدا (نبولایزر) یا حمام بخار یا استفاده از یک کاسه آب داغ و حوله استفاده کنید.

 

 

آیا بخور صوتی برای خوانندگان خوب است ؟ | بهترین محصولات پخش کننده بخار

 

 

 

خلط روی تارهای صوتی

 

 

 

یک درمان طبیعی عالی برای جابجایی مخاط از تارهای صوتی ، غرغره کردن با نمک است. نمک می تواند برای سیستم صدای شما خشن/حساسی زا باشد ، بنابراین باید مراقب باشید که از چه محلول نمکی استفاده می کنید.

 

 

یک روش درمان غرغره نمک ، مورد تایید خواننده ها :

 

 

آب گرم – 1 فنجان

نمک دریا – ½ قاشق چایخوری

جوش شیرین – ½ قاشق چایخوری

عسل – ½ قاشق چایخوری

مواد اضافی به کاهش سایندگی محلول کمک می کند.

 

 

 

مواد را با هم ترکیب کرده و به آرامی غرغره کنید. بعد از اینکه آب را بیرون ریختید، 5 دقیقه یا بیشتر قبل از اینکه دهان خود را بشویید بگذارید و صبر کنید . این به محلول زمان می‌دهد تا در گلوی شما بنشیند و تسکین پیدا کند.

 

 

 

 

 

چگونه در هنگام سرماخوردگی خلط را برطرف کنیم ؟

چگونه صدا را شفاف و ملایم کنیم

 

 

 

 

آنفولانزا و ویروس ها بدترین کابوس تارهای صوتی شما هستند. هنگامی که بیمار هستید، قطرات بعد آبریزش بینی از پشت بینی ، تارهای صوتی شما را با آغشته کردن بیش از حد با مخاط تحریک می کند. صدای بلغمی/سرماخورده آخرین چیزی است که هنگام اجرا می خواهید، و برایتان ناراحت کننده است .

 

 بنابراین روش های پیشگیری پایین را امتحان کنید:

 

 

 

قرص‌های روی (Zinc )مصرف مکمل‌های روی (Zinc ) ، به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند تا بتوانید سریع‌تر و بدون هیچ گونه عوارض جانبی منفی روی صدا ، بهبود پیدا کنید.

 

 

 

مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید – مصرف مکمل ها یا خوردن مقدار زیادی غذاهای غنی از ویتامین C (مانند بروکلی، توت فرنگی و آب پرتقال) باعث کاهش مدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائمی مانند خلط می شود.

 

 

 

غذاهای حاوی آب زیاد بخورید – سوپ ها و آبگوشت ها راه بسیار خوبی برای اطمینان از هیدراته ماندن تارهای صوتی شما هستند و می توانند سریعتر به عملکرد عادی خود بازگردند.

 

 

 

قرص بروملین (Bromelain ) مصرف کنید – بسیاری از داروهای ضد احتقان می توانند تارهای صوتی شما را خشک کنند، اما قرص بروملین یک جایگزین عالی است. آنها یک مکمل طبیعی ساخته شده از آنزیم های موجود در آناناس هستند و برای کاهش تورم در سینوس ها استفاده می شوند.

 

 

 

از روغن اکالیپتوس استفاده کنید – می توانید روغن اکالیپتوس را به آب بخور یا در آب دستگاه بخور خود اضافه کنید تا به کاهش گرفتگی راه های هوایی کمک کند. این راه فقط در صورتی توصیه می‌شود که قصد ندارید برای چند روز بعدش آواز بخوانید، زیرا اگر مستقیماً وارد یک اجرا شوید، می‌تواند اثر سایشی روی صدای شما داشته باشد.

 

 

 

 

چگونه از تارهای صوتی خود برای خوانندگی مراقبت کنیم؟

 

 

 

اگر از شیوه زندگی یک خواننده سالم پیروی می کنید، نیازی به پاک کردن تارهای صوتی خود ندارید. مراقبت از تارهای صوتی همه چیز در مورد پیشگیری است. اگر در زندگی روزمره از سلامت صوتی خوبی استفاده کنید، می توانید در وهله اول از آسیب دیدن تارهای صوتی خود جلوگیری کنید.

 

 

 

تمرینات گرم کردن صدا را هر روز انجام دهید

مقدار زیادی آب بنوشید

زمان استراحت آوازی تان را برنامه ریزی کنید

از دیافراگم خود آواز بخوانید

از یک مرطوب کننده استفاده کنید

با خواندن آوازهای سبک و ملایم به خود استراحت دهید

قبل از آواز خواندن از مصرف کافئین و لبنیات خودداری کنید

هنگام آواز خواندن، عضلات گلو را شل کنید

 

 

همچنین می توانید با شرکت در دوره جامع صداسازی تیز لرن از نکات گفته شده در کلاس بطور کامل و جامع تری استفاده کنید ؛ در این دوره به توضیح مفصلی برای ساخت یک صدای خوب چه برای خوانندگی و صحبت کردن می پردازیم .

 

در این دوره با بسیاری از نکات و اشتباهات رایج آشنا می شوید ؛ و در فصل های مختلف آموزش با تمریناتی که به شما می دهیم همراه با پشتیبانی در تلگرام ، واتس اپ و… می توانید صدای خود را بسیار با کیفیت و پر طنین و زیبا کنید .

 

 

 این روش برای اولین بار در ایران با استفاده از دستور العمل های متخصصین گوش و حلق و بینی و اساتید موسیقی برتر به تمام جزییات بدن و دستگاه صوتی پرداخته می شود ؛ و در آن بطور کامل با اصول صدا سازی و تکنیک های حرفه ای آشنا می شوید .

 

 

 

 

چگونه متوجه شویم که تارهای صوتی آسیب دیده است؟

چگونه صدا را برای آواز خواندن واضح کنیم

 

 

 

تجمع مخاط در تارهای صوتی شما معمولاً جای نگرانی نیست، زیرا می توان آن را به سرعت و به راحتی برطرف کرد. اما اگر دائماً نیاز به صاف کردن گلو دارید، ممکن است اتفاق جدی‌تری در حال وقوع باشد.

 

 

 

3 علامت هشدار دهنده که ممکن است تارهای صوتی شما آسیب دیده باشند عبارتند از:

 

 

گرفتگی صدا به مدت 2 هفته

درد یا ناراحتی هنگام صحبت/آواز خواندن

تغییرات صدای غیرقابل توضیح

 

 

اگر این علائم را تجربه کردید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. تارهای صوتی شما ممکن است آسیب نبینند، اما ممکن است دچار کشیدگی یا عفونی شوند و درمان زودهنگام به آن می تواند از جدی شدن آن جلوگیری کند.

 

 

 

 

آیا تارهای صوتی خواننده ها با بقیه متفاوت است؟

 

 

 

در ظاهر، تار های صوتی یک خواننده با کسی که آواز نمی خواند تفاوت چندانی نخواهد داشت. خوانندگان با تار های صوتی متفاوتی به دنیا نمی آیند که به طور جادویی به آنها توانایی آواز خواندن بدهد – این نحوه تمرین و تقویت سیستم صوتی است که آنها را متمایز می کند.

 

 

 

تارهای صوتی نوارهایی از غشای مخاطی در حنجره شما هستند. طول آنها می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و این می تواند در نحوه صدای شما و دامنه صوتی تان نقش داشته باشد، و اما این تنها تأثیر کمی بر توانایی آواز شما دارد.

 

 

 

هماهنگی عضلانی و کنترل تنفس تفاوت واقعی در عملکرد تارهای صوتی را ایجاد می کند. خوانندگان حرفه ای عضلات حنجره و بدن خود را تمرین می دهند و تقویت می کنند تا از کنترل تنفس خود حمایت کنند. آنها این کار را با گنجاندن تمرینات خوانندگی در برنامه روزانه خود انجام می دهند.

برای دریافت این تمرینات می توانید از دوره تخصصی صدا سازی تیز لرن استفاده کنید و برای دریافت فقط از طریق آیدی های گذاشته شده در سایت به ادمین ها پیام دهید .

 

 

 

 

چگونه تارهای صوتی خود را تقویت کنیم ؟

 

 

 

تمرینات تنفسی راهی عالی برای تقویت تار های صوتی شماست. کنترل تنفس خوب یک سیستم پشتیبانی واقعی برای حنجره شما است و دامنه و استقامت شما را باز می کند. تنفس دیافراگمی (تنفس از دیافراگم) یکی از بهترین راه ها برای تقویت تارهای صوتی است.

 

 

 

برای تمرین این کار، در حالی که بالاتنه بدن خود را آرام کرده اید، بنشینید، یک دست خود را روی سینه و دست دیگر را زیر قفسه سینه قرار دهید. از طریق بینی نفس بکشید تا شکم شما منبسط شود و به دست فشار بیاورد، سپس از طریق لب های فشرده بازدم کنید.

 

 

 

هدف این است که سعی کنید عضلات شکم خود را منقبض و سفت کنید و از آنها برای بیرون راندن هوا استفاده کنید.

 

 

 

اگر تنفس دیافراگمی را به درستی انجام دهید، دست روی قفسه سینه شما باید در حین دم و بازدم کاملاً ثابت بماند. در ابتدا ممکن است احساس خستگی کنید، اما تکرار تمرین چند بار در روز به مدت 5 تا 10 دقیقه باعث تقویت دیافراگم، تارهای صوتی و صدای شما می شود.

اگر در این زمینه تمرینات حرفه ای تر و تخصصی بیشتری میخواهید که تاثیر پایدار تری داشته باشند می توانید در دوره صدا سازی تیز لرن شرکت کنید .

 

 

چگونه به کمک دیافراگم خود آواز بخوانیم | در 4 مرحله

 

 

آماده سازی و تمرین گرم کردن تارهای صوتی

 

 

 

دویدن برای گرم کردن حنجره قبل از آواز خواندن به حفظ سلامت سیستم صوتی شما کمک می کند. سعی کنید این تمرینات را در تمرین گرم کردن خود بگنجانید تا از استرس تان جلوگیری کنید:

 

 

 

تلفظ های کلمه های سخت – تمرین تلفظ کلمات سخت راهی عالی برای شروع گرم کردن این قسمت بدن است. قبل از آواز خواندن به شل شدن عضلات صورت و فک کمک می کند.

 

 

تمرینات هووم و زمزمه – این کار یک نرمش عالی برای تارهای صوتی شماست. صدایی را که احساس می کنید در گلویتان ویبره یا وزوز و ارتعاش دارد پیدا کنید و با لب های بسته به آرامی زمزمه کنید.

 

 

تمرینات دیافراگم – در حالت ایستاده آرام بایستید، مانند زمانی که آواز می خوانید. یکی از سوراخ های بینی خود را با یکی از انگشتان خود بگیرید و از سوراخ دیگر خود عمیقاً دم و بازدم کنید. این کار را چند بار با هرکدام از سوراخ های بینی انجام دهید. محدود کردن تنفس از طریق بینی به شما کمک می کند تا به تکنیک تنفس عمیق از دیافراگم تسلط پیدا کنید.

 

 

 

ویبره لب – این ها برای هر نرمش صدایی ضروری هستند – در حالی که دهانتان تقریباً بسته است، هوا را از لب هایتان رها کنید تا به ارتعاش درآیند و صدای «brrr» تولید کنند. اگر تارهای صوتی شما به خوبی کار می کنند، لحن شما باید متمایزترین صدایی باشد که در طول ویبره کردن لب می گیرید، نه صدای لب یا هوا .

 

 

 

 

آیا صاف کردن گلو برای تارهای صوتی ضرر دارد ؟

 

 

 

هنگامی که قفسه سینه یا گلوی شما احساس گرفتگی می کند، پاک کردن گلو اولین رفتار شما است. اما خواننده ها هرگز نباید گلوی خود را صاف کنند. این می تواند آسیب بیشتری نسبت به فایده آن داشته باشد و می تواند تار های صوتی شما را حتی بیشتر تحت فشار قرار دهد.

 

 

 

پاک کردن گلو، مخاط را از حنجره شما خارج می کند و ممکن است باعث تسکین موقتی شود، اما انجام بیش از حد و بیش از حد آن می تواند غشای مخاطی شما را خشک کند. سپس این می تواند یک واکنش زنجیره ای ایجاد کند که در آن تارهای صوتی شما سعی می کنند مخاط بیشتری تولید کنند تا کمبودشان را جبران کنند و همین تولید مخاط بیشتر باعث دوباره خراب شدن صدا می شود و دوباره سینه تان را صاف می کنید و … .

 

 

 

 

چگونه گلوی خود را برای آواز خواندن صاف کنیم ؟

 

 

 

ترک کردن این عادت پاک کردن/ صاف کردن گلو سخت است . اما به عنوان یک خواننده، اگر نمی خواهید تارهای صوتی خود را تحت فشار قرار دهید، باید روش جایگزین سالم تری پیدا کنید.

 

 

 

یکی از روش‌های پاک‌سازی گلو که برای خواننده‌ها بی‌خطر است، ایجاد یک تله مکش در حنجره است. در حالی که سوراخ های بینی خود را می فشارید دهان خود را ببندید و به سمت داخل بمکید. هنگام انجام این کار، خود را مجبور به قورت دهید تا مکش در حنجره و نای شما ایجاد شود تا به برداشتن مخاط اضافی از تارهای صوتی شما کمک کند.

 

 

این تکنیک به رفع احتقان تارهای صوتی شما کمک می کند، اما به سادگی وقتی که مخاط را مانند زمانی که گلوی خود را صاف می کنید، نیست و آنگونه عمل نمی کند .

 

 

 

 

سوالات متداول

 

 

 

علت از کار افتادن تار های صوتی چیست ؟

 

 

فلج تارهای صوتی به این صورت است که یک یا هر دو تارهای صوتی شما نمی توانند به درستی حرکت یا کار کنند. این به دلیل آسیب عصبی به تارهای صوتی شما است که می تواند در نتیجه تورم یا التهاب شدید رخ دهد.

 

 

خوانندگان نباید در مورد احتمال خطر توقف یا فلج تارهای صوتی بترسند . فلج تارهای صوتی یک آسیب شایع نیست . این ناشی از ضربه در جراحی، ضربه به گردن یا سر و بیماری های عصبی است.

 

 

 

چه چیزی باعث ایجاد مخاط ثابت در گلو می شود؟

 

 

سرماخوردگی و ویروس ها شایع ترین علت مخاط در گلو هستند. اما اگر علائم شما بیش از دو هفته باقی بماند، ارزش آن را دارد که آن را بررسی کنید. پاکسازی مداوم گلو گاهی اوقات می تواند نشانه LPR (زمانی که رفلاکس معده باعث تحریک حنجره می شود) یا آلرژی باشد.

 

 

 

چرا نمی توانم عادت صاف کردن گلویم را ترک کنم ؟

 

 

اگر دائماً گلوی خود را صاف می کنید، ممکن است به عادت باشد. پس از ابتلا به سرماخوردگی یا ویروس، برخی افراد الگوی رفتاری ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود بخواهند گلوی خود را صاف کنند، حتی زمانی که مخاط دیگر وجود ندارد.

 

 

 

آیا با تارهای صوتی خود مشکل داشته اید؟ لطفا هر گونه راهنمایی یا توصیه ای که دارید را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

 

 

 

تهیه و گردآوری : تیز لرن

تمامی حقوق برای تیز لرن محفوظ است

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *