فواید تمرین با مترونوم | چرا تمرین با مترونوم مهم است؟

Visits: 1155

تمرین با مترونوم

فواید تمرین با مترونوم

 

 

به عنوان یک خواننده یا نوازنده ، اگر قبل از رفتن در استودیوی ضبط به درستی تمرین نکنید ، روز خود را هدر می دهید. اما چرا  بطور ویژه تمرین با مترونوم مهم است ؟


فواید تمرین با مترونوم در اصل مهارت پیدا کردن کاملاً مشهور است. این به شما کمک می کند تا در صورت لزوم سرعت خود را بالا ببرید یا کاهش دهید و جهت جلوگیری از جلو رفتن زیاد نسبت به سرعت قطعه ، یا کشید بیش از حد زمان نت ها و همینطور باعث می شود حس زمان بندی خودتان را بهبود ببخشید – چیزی که به عنوان خواننده یا نوازنده برایتان بسیار ضروری است.

 

این مهم یک بخش از کل کار هست که می تواند برای حرفه ضبط ، ویژگی ها یا اشکالاتی به کار اضافه کند . در ادامه این مطلب همراه باشید با تیز لرن تا باهم بفهمیم که دقیقاً مترونوم چه کاری انجام می دهد ، چه روش هایی در نوازندگی به شما کمک می کند و چگونه به طور مؤثر از مترونوم استفاده کنید .

 

 

فواید تمرین با مترونوم

 

تمرین با مترونوم

 

اگر قبلاً هرگز وکال ضبط نکرده اید و فقط به صورت زنده آواز خوانده اید ، ممکن است هرگز از مترونوم استفاده نکرده باشید . اما ، اگر می خواهید با سایر نوازندگان همکاری کنید و به یک استودیو بروید ، روی ضرب خواندن و هماهنگ بودن با مترونوم یک بخش از کار مجموعه ای است که نباید از آن صرف نظر کنید ، خواه یک خواننده باشید یا یک نوازنده هرکدام از این ها .

 

مترونوم چیست ؟

 

مترونوم دستگاهی است که در فواصل منظم اندازه گیری شده ، صدایی مانند کلیک یا تیک تیک را ایجاد می کند. این فواصل توسط کاربر و براساس سرعت (زمان بندی) آهنگ یا قطعه تنظیم می شود. شاید آنها را در فیلم های قدیمی به شکل یک جعبه چوبی مکانیکی که در بالای پیانو قرار داده اند ، دیده باشید .

 

امروزه اکثر مترونوم ها دیجیتالی شده اند و می توان از طریق هدفون (که اغلب آنها  صدای کلیک یا بیپ دارند) از آنها استفاده کرد . همچنین برای خرید حضوری و آنلاین ، از فروشگاه های موسیقی یا همچنین بصورت نصب برنامه روی موبایل – در هر شکل برای هرگونه استفاده در هر مکانی و انتخاب شما وجود دارند . هنگامی که آن را تنظیم کردید ، یک مترونوم متوقف نخواهد شد و ضرب شما را از دست نمی دهد ، و بسیار مطمئن تر از تلاش برای نگه داشتن ریتم با پا زدن یا دست زدن هستند .

 

مترونوم چگونه به شما کمک می کند – ویژگی مترونوم چیست ؟

 

با اندازه گیری ضرب ها ، یک مترونوم به شما کمک می کند تا ریتم موسیقی را در طول زمان آن حفظ کنید . این بدان معنا نیست که نمی توانید قطعات را با سرعت اجرا کنید یا سرعت آن را کم کرد ، اما به شما کمک می کند تا با ریتم قطعه بمانید. یک گروه را تصور کنید که همه آنها با سرعتی متفاوت اجرا می کنند یا آواز می خوانند چطور می شود ؟ این همان چیزی است که وقتی روی ریتم نیستید اتفاق می افتد ، و استفاده از مترونوم بسیار آسان است ، مگر اینکه بصورت طبیعی در ذهن تمرکز داشته باشید ، که افراد بسیار کمی اینطور هستند .

 

 

چرا تمرین با مترونوم مهم است؟

 

وقتی وارد استودیوی ضبط شوید ، ضروری است که تمرین کنید و آهنگ خود را قبل از کار ، با یک مترونوم تنظیم کنید. اگر نمی توانید کل موسیقی را با مترونوم اجرا کنید (یک اشتباه بسیار بد) وقت خود را هدر می دهید ، به خصوص اگر همیشه عادت داشته باشید که آهنگ خود را به صورت زنده اجرا کنید. بدون درک آن ممکن است شما به اجرای آهنگ در حالی که سرعت آن در همیشه یکسان است عادت کرده باشید .

 

اگر این مورد باشد ، آنگاه کاملاً اشتباه خواهید کرد که ناگهان قطعه را به موقع اجرا کنید . و این خبر بسیار بدی برای خوانندگان پشت زمینه بک وکال ها ، نوازندگان پشت زمینه ، مهندسان صدا و تنظیم کنندگان است .

 

 

چرا از مترونوم استفاده می شود – مترونوم چقدر مهم است؟

 

در صورت خاموش بودن سرعت می تواند کاملاً حواس شما را پرت کند و حتی ماهیت آهنگ را تغییر دهد. با این حال ، با تمرین قبل از اجرای اصلی ضبط با یک مترونوم می توانید همه چیز را قبل از اجرای اصلی تصحیح و کامل کنید ، بنابراین کاملاً خوشحال هستید ، آماده ضبط و قادر به اضافه کردن ابزارهای دیگر هستید. سایر نوازندگان نیز با همین سرعت تمپو تمرین خواهند کرد و تیم استودیوی شما می داند چه انتظاری از آنها دارید .

 

بدون اینکه در تمپوی درست و کامل باشید ، اضافه کردن سازهای بیشتر و برای زمینه قطعه موسیقی است به آهنگ شما تقریبا غیرممکن خواهد بود. بنابراین ، مگر اینکه شما فقط یک موسیقی ضبط مستقیم و بدون صداهای دیگر بخواهید ، باز هم ضروری است که با یک مترونوم تمرین کنید ( توی این زمینه مگر و اما و تخفیف نداریم ). خوانندگان موفقی که از مجوزهای هنری زیادی استفاده می کنند ، می توانند بدون از دست دادن ریتم ، زمان را دنبال کنند و درک کنند که چگونه خلاق باشند .

 

 

چرا مردم از مترونوم استفاده می کنند؟

 

استفاده از مترونوم شما را برای اجرای آهنگ ها در تمپو های مختلف در استودیو آماده می کند . معمول است که هنگام ضبط ، یکی از این صداهای تمپو را از طریق هدفون خود گوش دهند . این تضمین می کند که این آهنگ همیشه در سرعت های مختلف در یک حالت استقلال و پیوسته است ، مثل استفاده از پیوستگی در یک فیلم .  این امر به این دلیل است که ویرایش را آسان تر می کند و به این معنی است که می توان بهترین قسمتهای مختلف را برای یک قسمت دیگر استفاده کرد بدون اینکه با قراردادن صدا در هر میزانی ریتمش را از دست بدهد و پرش سرعت داشته باشیم ….

 

 

کاربرد مترونوم در گیتار چیست؟

 

تمرین با مترونوم

 

اگر شما ساز می نوازید – به ویژه سازهایی که غالباً ملودیک یا لید هستند ، مسئولیت زیادی برای حفظ وقت در یک گروه دارید و حتی بیشتر از این در صورت اجرای تکنوازی ، بیشتر از این است.

بسیاری از کیبورد ها دارای مترونوم داخلی هستند ، اما گیتار این طور نیست .

اما آیا می دانید که هنگام نواختن گیتار می توانید همیشه از آن استفاده نکنید ؟

 

 

نحوه استفاده از مترونوم با گیتار

شما باید یک مترونوم داشته باشید و هنگام اجرا با آن تمرین کنید ، به جز زمان هایی که :

 

1 – وقتی که بر میگردید اشتباهتون رو رفع کنید. ممکن است مجبور شوید سرعت خود را کم کنید و هر نت را با دقت اجرا کنید تا اصلاح شود. یا اینکه می توانید قطعه را بروید جلو ، بعدا برگردید اشتباهتان را صحیح کنید ، پس فضای کافی برای آن نخواهید داشت .

2 – در طول نوازندگی در بخش های تکی یا solo (اگر در یک گروه اجرا می کنید) . شما می خواهید تایم ، زمان را حفظ کنید ، اما وقتی نوبت به ریفینگ می رسد باید این حساس بودن را رها کنید و بطور آزاده با گروه ریف بزنید . در صورت ضبط کردن اجرا ، قسمت تک نوازی را میتوان ویرایش کرد و زمان ضربآهنگ آن را درست کرد . برش و چسباندن آسان خواهد بود زیرا شخصی که ویرایش را انجام می دهد بهترین نتیجه را از کامل انفرادی می گیرد.

در واقع ، این قوانین فقط در مورد نواختن گیتار نیست ، بلکه در هر ساز و آواز خوانی صدق می کند .

 

در صورت ضبط ، قسمت سولو که اشتباه کردید یا از اول ضبط می شود یا میتوان تکه تکه ضبط کرد و آنها را در تنظیم کنار هم قرار داد یا می توان در قسمت وارپ کردن اصلاحاتی انجام داد البته به خاطر داشته باشید ، موقع اجرای زنده باید به خوبی تمرین کرده باشید ، اونجا از این تقلب بازیا خبری نیست اگر نخواید پلی بک بزنید ، پلی بک هم بزنید چند نفر جلویی متوجه اشتباهای نوازندگی تون میشن بالاخره صداش میاد … .

 

 

نحوه استفاده از مترونوم برای گام های گیتار

 

در شروع کار و دفعه های اویه تمرین و شروع باید با سرعت پایین تمرین کنید . به معنای تنظیم مترونوم با سرعت کمتری از آنچه قطعه است ، تعیین می کنید ، به همان صورتی که هنگام یادگیری یک آهنگ آن آهنگ را به آرامی میخوانید و تمرین می کنید .

این  یک راه خوب هست برای آزمایش خودتون ، تا رفته رفته برسید به اجرای سریعتر در تمرینات بعدی که دارید …

در تمرینات بعدی رفته رفته مترونوم را با سرعت بیشتری تنظیم کنید و ببینید آیا می توانید ادامه دهید یا خیر!

 

انگشتان شما باید سخت تر کار کنند ، و این به شما در سرعت سازی کمک می کند تا در صورت نیاز در زمینه های تمرین و اجرای نوازندگی بتوانید خیلی سریع یا خیلی کند نوازندگی کنید و سرعت خودرا پشت سر هم کم و زیاد کنید . در گام ها نیز همین مورد اعمال می شود.

در ابتدای کار ، هنگام سازگار شدن انگشتانتان ، آنها را با سرعت خیلی آهسته تمرین کنید ، سپس ببینید که با چه سرعتی می توانید مترونوم را تنظیم کنید ، در حالی که هنوز همه نت ها را اجرا می کنید.

و این فقط برای گیتار نیست. هر سازی را که می نوازید به این صورت می توانید تمرین کنید ، و حتی شامل تمرینات صدای شما می تواند باشد ، که زمان آن مهم است .

 

تا اینجا یه جمع بندی در مورد این پاراگراف داشته باشیم :

 

برای اینکه انگشت هاتون باهاتون راه بیان و به راحتی بتونید یک قطعه رو تمرین کنید ، اول کار باید با مترونوم آهسته تمرین کنید ، پس سرعت مترونوم رو پایین میارید و باهاش تمرین می کنید ، رفته رفته سرعت رو بالا تر می برید تا خوب جا بیوفتید ، همچین تمرینات انگشت رو انجام می دید انگشت هاتون رو یه نرمشی مثل ورزش دست و انگشت می دید ، بعد میتونید قسمت هایی از قطعه رو یک دفعه سریع و یک دفعه آروم نوازندگی کنید تا خوب توش حرفه ای بشید . مثل بازی کردن می مونه … .

 

 

نحوه استفاده از مترونوم

 

عملکرد مترونوم به دیجیتال یا آنالوگ بودن آن بستگی دارد. هم نرم افزار هست که میتونید بگیرید هم سخت افزاری ، تفاوتی ندارند و دارای عملکرد فوق العاده ای هستند .

 

چگونه با استفاده از مترونوم تمرین می کنید ؟

 

ابتدا باید از کسر میزان  قطعه مطلع شوید. اگر در حال خواندن برگه موسیقی هستید ، روی آن نوشته می شود و از ضرب های هر میزان و ارزش زمانی آن برای یک ضرب به شما اطلاع می دهد که می فهمید چطور نت ها رو باید تقسیم کنید . سپس باید مترونوم خود را متناسب با آن تنظیم کنید .

یادگیری خواندن موسیقی به زمان نیاز دارد و موضوع مهمی است شما میتونید از قسمت فروشگاه ما دوره تئوری موسیقی تیز لرن رو تهیه کنید ، اما برای اهداف مترونوم ، فقط باید سرعت را بشناسید – و در هر صورت ، مترونوم تنظیمات دیگری ندارد . اعدادی که باید در مورد حامل تعیین بشه و زمان به این صورت هستند :

  • 4/4 
  • 2/2 
  • 2/4
  • 3/4
  • 3/8
  • 6/8
  • 9/8
  • 12/8

 

نحوه تنظیم مترونوم در زمان 4/4

 

زمان 4/4 معمولاً رایج ترین سرعت در موسیقی است و معادل چهار ضربه در یک میزان ، خط میزان است. اما وقتی نوبت به تنظیم مترونوم می رسد ، این کار با ضرب در دقیقه (BPM) انجام می شود. در مورد زمان 4/4 ، به این صورت که اگر مترونوم رو روی 60 bpm بگذاریم یعنی تعداد 60 ضرب در دقیقه داریم ، برای کسر میزان 4/4 .  

برای هر کسر میزانی ، مترونوم رو روی هر عددی بگذارید ، تعداد ضرب ها بر اساس اون عدد در دقیقه هستند .

 

پرسش های مرتبط

 

مترونوم در کیبورد چیست ؟

اگر کیبورد الکتریک دارید ، به احتمال زیاد یک مترونوم دیجیتال داخلی دارد . اما اگر مطمئن نیستید ، دستورالعمل هاش رو بررسی کنید و هنگام خرید از فروشنده بپرسید. برخی از افراد هنوز ترجیح می دهند از یک برنامه یا مترونوم آنالوگ سنتی استفاده کنند .

 

آیا تمرین یا نوازندگی با مترونوم کمک می کند ؟

آره! همه نظر یکسان مشترکی ندارند ، بنابراین ااما یک روش عالی برای پیشرفت درست است. با گذشت زمان متوجه می شوید که می توانید مترونوم داخلی ذهنی خودتون را بهبود دهید . باز هم اگر چنین اتفاقی رخ دهد از خود راضی نشوید – برای تمرین باید هنوز از یک مترونوم استفاده کنید .

 

شما چه فوایدی از تمرین با مترونوم را پیدا کرده اید ؟ از چه نوع مترونومی استفاده می کنید؟ توصیه های خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *