تعداد فرت های گیتار الکتریک – آشنایی با گیتار الکتریک

Visits: 1747

فرت گیتار الکتریک

تعداد فرت ها در گیتار

 

 

تعداد فرت های گیتار الکتریک : گیتار یک ساز فرت بندی شده است . این فرت ها رو می توانید بلافاصله روی گیتار ببینید.  بصورت نوارهای فلزی هستند در امتداد دسته فرت گذاری تا بالا رفته اند . اما اگر به بیشتر سازهای زهی دیگر مانند ویولن ، ویولا ، ویولن سل ، کنترباس و غیره نگاهی بیندازید ، این فرت ها را ندارند.


پس چرا فقط گیتارها (و چند ساز دیگر) فرت دارند ؟

هدف آنها چیست و چگونه بر نواختن تأثیر می گذارند ؟

به هر حال چند فرت روی گیتار وجود دارد ؟

در این مطلب از تیز لرن ما به همه این سوالات و سایر موارد جواب می دهیم و به شما خواهیم گفت ، این مطلب رو با سوالی که احتمالاً شما را به اینجا رسانده است شروع می کنیم : 

 

چند فرت روی گیتار وجود دارد ؟

 

تعداد فرت ها بسته به نوع گیتار متفاوت است. گیتارهای کلاسیک معمولاً دارای 19 فرت هستند ، در حالی که گیتارهای الکتریک معمولاً 22 یا 24 دارند که 22 رایج ترین تعداد است .

 

در زیر به جزئیات بیشتری در این مورد خواهیم پرداخت. اول ، بیایید بفهمیم که frets دقیقاً چیست و چه هدفی را دنبال می کند .

 

فرت چیست و چرا به آنها نیاز داریم ؟

 

فرت های گیتار الکتریک

 

فرت های گیتار به عنوان نشانگرهای لمسی به شما کمک می کنند تا نوازنده با دقت روی ساز و بصورت اجرای صحیح نت ها را به صدا در بیاورد ، مخصوصاً در صورت نیاز به الگوهای پیچیده انگشت ، برای تولید ترکیبی از نت ها روی سیم های گیتار  .

 

به زبان ساده ، این نشانگرها صفحه فرت را به فاصله هایی تقسیم می کنند تا به ما کمک کنند محل هرکدام از نت ها را بدانیم . در حقیقت ، با توجه به اینکه آکورد برای گیتار نواختن مهم است ، فرت ها نیز ضروری هستند . بدون فرت ، آکورد زدن بسیار مشکل تر خواهد بود ، زیرا شما باید محل دقیق هر یک از نت های صفحه انگشت گذاری را بدانید !

 

تعداد فرت های گیتار

 

انواع مختلفی از گیتارها وجود دارند ، اما سه نوع اصلی که وجود دارد در دسته های : آکوستیک ، بیس و الکتریک قرار می گیرند . تعداد فرتها بسته به نوع گیتار متفاوت است .

 

تعداد فرت روی گیتارهای کلاسیک استاندارد

 

فرت های گیتار کلاسیک

فرت های گیتار کلاسیک

 

به طور معمول ، نوزده (19) فرت روی گیتارهای کلاسیک وجود دارد ، پیرو یک سیستم تنظیم کردن برای کوک گیتار به نام “انتخاب فاصله های مناسب و مساوی در اکتاو ” ، همچنین به عنوان قانون فرت ها برای گیتار شناخته می شود . این به فرمول یا تکنیک ریاضیاتی اشاره دارد که سازندگان گیتار برای محاسبه محل قرارگیری فرت ها در رابطه با نیم پرده ها از آن استفاده می کنند .

 

در ابتدا ممکن است خیلی واضح به نظر نرسد ، خصوصاً اگر در اصطلاحات و تئوری موسیقی تازه کار هستید . در حال حاضر ، تنها چیزی که شما باید بدانید این است که قانون fret منجر به این می شود که فرت ها هرکدام یک نیم پرده از هم جدا شوند و فاصله داشته باشند .

 

دوستان عزیز دوره تئوری موسیقی تیزلرن در قسمت فروشگاه سایت موجود هست و برای تهیه می توانید اقدام کنید 

 

تعداد فرت روی گیتارهای الکتریک

 

فرت های گیتار الکتریک

فرت های گیتار الکتریک

 

گیتارهای الکتریک معمولاً فرت های بیشتری نسبت به گیتارهای کلاسیک دارند. اکثر مدلهای مدرن گیتار الکتریک ، از جمله گیتارهای باریتون ، بیست و دو (22) فرت دارند ، در حالی که مدل های دیگر بیست و چهار (24) فرت دارند.

 

در دوره انقلابی شدن موسیقی های جدید در دهه 1930 ، مانند راک و متال ، گیتارهای الکتریکی با کمتر از بیست فرت شروع به کار کردند .

چرا؟

برخی از آهنگ های سبک راک اند رول نیاز به نواختن نت هایی دارند که محل آنها در آخرین موقعیت های فرت ها قرار دارند .

 

بگذارید بگوییم شما می خواهید آهنگ هایی را در سبک متال اجرا کنید. برای راحتی نواختن آنها ، ممکن است بخواهید 24 فرت داشته باشید تا نت های بیشتری را روی گیتار اجرا کنید بدون اینکه از یک سیم پایین بروید . به طور خلاصه ، با فرت 23 و 24 ، حالت و فرم دستی بهتر و راحت تری برای دستیابی به آن نت ها خواهید داشت . و اگر می خواهید برخی از سخت ترین تکنوازی های گیتار را بنوازید و اجرا کنید ، بدون فرت های 23 و 24 نمی توانید این کار را انجام دهید .

 

آیا تعداد فرت های یک گیتار مهم است ؟

 

فرت های گیتار الکتریک

فرت های گیتار الکتریک

 

از نظر ریاضی ، تفاوت بین 19 فرت و 24 فرت ممکن است فقط 5 واحد باشد ، اما بسته به هدف شما در نواختن و ژانر موسیقی مورد نظرتان ، تفاوت تعداد فرت های یک گیتار بسیار بیشتر از عدد 5 است .

اینجا مواردی آورده ایم که شما باید درباره گیتار 24 فرت مانند Sterling Majesty MAJ100 و آنهایی که تعداد فرت کمتری دارند بدانید .

 

 

تفاوت های زیبایی شناسی

 

این ممکن است واقعاً برای برخی از گیتاریست ها یک مسئله جزئی باشد ، اما سایر موزیسین ها عاشق دیدن فرت های اضافی روی گیتار هستند . داشتن دو اکتاو کامل روی گیتار می تواند حس تکمیل شدن را فراهم کند . کسانی که عاشق جمع آوری و نگهداری گیتار هستند ، مطمئناً می خواهند حداقل یک گیتار با فرت های بیشتر داشته باشند ، درست است ؟

 

فرت های بیشتر ، به معنای قابلیت نواختن تن بالاتر است

 

داشتن فرت های اضافی روی گیتار به این معنی است که تن های فوق العاده بالایی خواهید داشت . این مسئله را اینطور برای خود تصور کنید . روی سیم E بلند گیتار 24 فرت (با فرض اینکه کوک تنظیم استاندارد باشد) ، شما دو نیم  پرده بیشتر نسبت به یک گیتار 22 فرت دارید که این دو اکتاو کامل به شما می دهد .

 

بیست و چهارمین فرت به شما امکان می دهد یک نت بالاتر ، E داشته باشید. آیا این حیاتی است ؟

 

بله ، برای آهنگ های خاص به عنوان مثال ، شما می خواهید آهنگ Master of Puppets by Metallica را اجرا کنید. با گیتار 22 فرت ، غیرممکن است (اگر قسمت قسمتش کرده باشید) زیرا خود نوازنده آن : آقای Kirk ، از فرت 23 و 24 از سیم E بالاتر استفاده می کند.

 

با این حال ، این اصل فرت اضافی ، برای سایر سیم های پایین اعمال نمی شود. شما یک تن کامل و اضافی روی هر یک از سیم های دیگر دارید ، اما این خیلی مهم نیست ، زیرا شما همچنین می توانید این نت ها را روی گیتار 22 فرت بنوازید .

ممکن است اجرای آنها به همین راحتی نباشد ، اما هنوز هم همان نت ها هستند .

 

تعداد فرت ها بر قابلیت نوازندگی تأثیر می گذارد

 

فرت های گیتار در نوازندگی بهتر

تاثیر فرت های گیتار در نوازندگی بهتر

 

اگر می خواهید همه نت ها و آکوردهای ممکن را بنوازید ، نواختن گیتار به مهارت و چابکی جسمی عالی نیاز دارد. مواردی هستند که برای نواختن آهنگ های خاص باید در اجرا از یک سیم به سیم دیگر تغییر وضعیت دهید .

 

فرت بیشتر به شما امکان می دهد بدون استفاده از سیم های بالاتر ، نت های بیشتری بنوازید . اگر نت ها و آکوردهای مورد نیاز شما در 23 و 24 فرت اضافی باشد ، این کار آسانتر از جابجایی دست و انگشتان بین سیم ها است.

 

با این حال ، ساخت گیتار الکتریک با فرت های اضافی نیز معایبی دارد و بیشترین آن مربوط به پیکاپ ها است. دستیابی به این فرت های اضافی در برخی از گیتارها نیز می تواند دشوار باشد ، مگر اینکه یکی از آنها دارای فرم بدنی برش دوگانه عرضی یا یک خم شدگی سفارشی سازی شده در قسمت انتهای صافی دسته داشته باشد .

 

موقعیت دسته و پیکاپ تغییر می کند

 

فرت های بیشتر در گیتار الکتریک

تاثیر فرت های بیشتر در گیتار الکتریک

 

ما قبلاً از فاصله بین پیکاپ ها ، خرک و دسته به عنوان یک ضرر در داشتن فرت های بیشتر یاد کردیم. از نظر بعضی ها این تفاوت بیشترین نگرانی را دارد زیرا می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی صدا بگذارد. چطور؟

 

در حالی که اندازه طول یا مقیاس دسته ثابت باقی می ماند ، وقتی تعداد بیشتری فرت اضافه می کنید ، فاصله سیم از پیکاپ ها بیشتر می شود. این بدان معنی است که پیکاپ دسته همان پیکاپ بالایی یا neck pickup کمی بیشتر به سمت پیکاپ پایینی pickup bridge عقب می رود.

 

رفتن از 22 به 24 فرت چیزی در مقیاس 25.5 اینچ 19.84 میلی متر (یا 0.781 اینچ) به دسته اضافه می کند.

 

چرا این مهم است؟

 

زیرا جابجایی پیکاپ باعث تغییر کیفیت صدا می شود .

 

سیم های گیتار بیشترین لرزش را دارند و بیشترین صدا را درست در وسط تولید می کنند ،. که دوازدهمین فرت روی رشته های باز است. هرچه پیکاپ به آن نقطه میانی نزدیکتر باشد ، تن های تولیدی بزرگتر ، پرتر و ضخیم تری دارند.

 

اگر پیکاپ های یکسان در وضعیت neck ( پیکاپ بالا ) و حالت bridge ( پیکاپ پایین ) داشته باشید ، احتمالاً متوجه شده اید که پیکاپ bridge همیشه صدایش روشن تر و نازکتر به نظر می رسد. این به دلیل است که ، فاصله آن از نقطه میانی بیشتر است.

 

معنی این امر این است که حرکت پیکاپ neck ( بالایی ) به سمت پیکاپ bridge ( پایینی ) و در نتیجه دورتر شدن آن از نقطه میانی دسته ، باعث می شود صدای نازک تری تولید شود .

در نتیجه چون ترکیب دو صدا از پیکاپ ها را می شنویم ، صدای کلی نازک تر و روشن تر به نظر می رسد .

 

 

فرت های گیتار چقدر از هم فاصله دارند ؟

 

فرت های گیتار الکتریک

فرت های گیتار الکتریک

 

ممکن است متوجه شده باشید که هرچه به بدنه گیتار نزدیکتر می شوید ، فاصله بین فرت ها به تناسب کمتر می شود. برند Luthiers (برند سازهای زهی) برای ایجاد نت های موسیقی در هر اکتاو و قاعده پنتاتونیک از یک اصل پیروی می کنند.

 

بر روی گیتار ، مکان یابی و قرار دادن فرت ها روی دسته گیتار ، باعث می شوند که طول سیم را کنترل کنند و طول سیم ، به نوبه خود ، صدای تونال خاصی را ایجاد می کند. برند Luthiers دسته گیتار را بر اساس مقیاس و اصول به 12 درجه گام کروماتیک طراحی می کنند و با استفاده از فرمول های ریاضی فاصله بین فرت و طول سیم را محاسبه می کنند .

 

در حال حاضر ، به دلیل تفاوت بین سبک گیتار و نوع هر گیتار ، چندین اندازه و درجات گام برا اساس فرم هر گیتار وجود دارد. برای سال های زیادی ، فاصله خرک (لبه جلویی) که سیم ها از روی آن رد می شوند و پیچ های تنظیم سیم قرار دارند تا اولین فرت  18 واحد بود ، اما اکنون سازندگان گیتار های  مختلف از قوانین / فرمولهای مختلفی فاصله ها را محاسبه و پیروی می کنند .

 

از آنجا که مارک ها و مدل های مختلف از نظر طول دسته و مقیاس گیتار متفاوت هستند ، فاصله فرت نیز متفاوت است. برای محاسبه فاصله فرت ، می توانید از یک ماشین حساب دیجیتال فرت استفاده کنید یا مارک ها یا مدل های مختلف گیتار را بررسی کنید.

 

 

آیا شما واقعاً به 24 فرت نیاز دارید؟

 

آیا واقعاً به تعداد زیادی فرت روی گیتار خود احتیاج دارید ؟ آیا اگر گیتار شما کمتر از 24 فرت داشته باشد ، مسئله بزرگی خواهد بود؟

به طور کلی ، واقعاً نه . در بسیاری از آهنگ ها نیازی به استفاده از فرت بیست و سوم و بیست و چهارم نیست. اگر در سبک های موسیقی هاردکور متال یا راک اند رول اجرا نمی کنید ، احتمالاً هرگز نیازی به اجرای نت های بالاتر از فرت 20 نخواهید داشت .

 

ضرورت داشتن بیش از 20 فرت به ژانر یا سبک موسیقی که کار می کنید و علاقه دارید بستگی دارد. در آخر، داشتن تعداد کم یا بیشتر فرت روی گیتار در درجه اول یک اولویت شخصی است . هر کدام از ریف های آسان متال را می توان به راحتی مثلاً با 22 فرت روی گیتار نواخت .

Riff قسمت های پشت سر هم تکرار شونده موسیقی هستند که زمینه ی آهنگ تکنوازی یا خواننده را تشکیل می دهند .

 

 

نقطه های روی صفحه انگشت گذاری گیتار برای چه هستند ؟

 

نقطه های بین فرت ها

نقطه های بین فرت ها در گیتار الکتریک

 

اکنون که کمی بیشتر در مورد frets دانستید ، احتمالاً از خود می پرسید که هدف از وجود نقطه هایی در میان freetboard یا دسته گیتار که در میان فرت ها هستند چیست.

 

این نقاط (که بعضا تزیین ، شاخص یا نماد نامیده می شوند) که روی دسته  گیتار متصل یا ترسیم شده اند ، شاخص هستند. اکثر گیتارها این شاخص ها را دارند اما بعضی از آنها ممکن است نداشته باشند. مانند frets ، نقاط به گیتاریست ها کمک می کند تا با سرعت بیشتری و با دقت و سهولت از یک موقعیت به قسمت دیگری از صفحه انگشت گذاری روی دسته بپرند.

 

همانطور که آکورد ، نت یا گام را روی گیتار می نوازید ، می توانید از نقاط استفاده کنید تا به سرعت به شما کمک کند تا موقعیت هر فرت را حتی بدون نگاه کردن به دسته گیتار بدون شمردن فرت ها یا صفحه انگشت گذاری شناسایی کنید .

 

به عنوان مثال ، اگر با دوستانتان در حال صحبت کردن هستید یا هنگام نوازندگی حواستان روی چند چیز نمیتواند متمرکز باشد و باید به فرت 7 بروید ، می توانید به دنبال نشان یا نقطه 3 سوم که محل آن در هفتمین فرت است و فرت 7 را مشخص می کند باشید . پس بجای اینکه در حین نواختن فرت ها را بشمارید نقطه ها را به خاطر داشته باشید که مثال زدیم اگر دنبال فرت 7 هستید ، سومین نقطه را دنبال کنید نقطه سوم در بین فرت 7 می باشد . به عبارت دیگر ، این نقاط می توانند به عنوان مرجع بصری عمل کنند ، و باعث می شود جهش دست شما کمی زودتر و سریعتر انجام شود .

 

 

تعداد فرت های گیتار : صحبت نهایی

 

بیشتر گیتارها دارای فرت هستند ، زیرا نواختن دقیق آکورد را بسیار آسان می کند. بدون فرت ، قرار دادن صحیح هر انگشت دشوار است ، اما با این فرت ها ، فقط باید دستتان را در پشت فرت قرار دهید ، به طوری که سیم با آن تماس پیدا کند .

 

تعداد واقعی فرت های گیتار ها متفاوت است ، اما به طور کلی 22 عدد در گیتار الکتریک و 19 مورد در گیتار کلاسیک وجود دارد که هر دو برای اکثر افراد کافی هست . اگر می خواهید وارد جزییات شوید و کارهای پیچیده ای اجرا کنید ، احتمالاً مانند بسیاری از برترین گیتارهای متال ، یک گیتار با 24 فرت لازم دارید .

 

لطفا نظر خودتون درمورد این مطلب رو برای ما در قسمت نظرات پایین این مطلب بنویسید

 

منبع : تیزلرن 

هرگونه کپی برداری بدون رضایت ما می باشد .

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. عاشق گیتار الکتریک گفت:

    واقعا عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *