کوک استاندارد گیتار | آموزش کوک کردن گیتار برای مبتدیان

بازدیدها: 467

کوک گیتار

 

 

 

اگر در یادگیری گیتار در سطح مبتدی هستید ، یادگیری نحوه کوک گیتار در کوک استاندارد اولین کاری است که باید انجام دهید. حتی برای نوازندگان پیشرفته ، نکات جالب توجهی در مورد کوک کردن گیتار وجود دارد که شاید از آنها آگاهی نداشته باشید .


کوک یا تنظیم استاندارد گیتار ، EADGBE ، رایج ترین تنظیم برای نت های تنظیم شده سیم های گیتار شما است. فرکانس های تنظیم استاندارد را می توان با هرتز نیز اندازه گیری کرد. خوب است که بیاموزید چگونه با تیونر و بدون تیونر هماهنگ شوید ، یاد بگیرید و چگونه از گیتار خود مراقبت کنید و پیچ های کوک آن را تنظیم کنید .

 

 

کوک نگه داشتن گیتار اولین مهارتی است که باید به آن تسلط داشته باشید ، کار سختی نیست بنابراین جای نگرانی هم نیست ! در این مقاله از تیز لرن راهنمای کوک و تنظیم گیتار همه مواردی را که باید بدانید را پوشش می دهیم .

 

 

 

آموزش کوک گیتار برای مبتدیان

 

 

 

  • با نت مرجع تان کوک کنید
  • از دیاپازون استفاده کنید
  • از ساز کوک شده دیگری استفاده کنید
  • هر بار یک سیم را تنظیم کنید
  • سیم ها را دوباره کوک کنید
  • از تیونر گیتار استفاده کنید
  • استفاده از تیونر گیره ای
  • پدال تیون کننده گیتار
  • استفاده از یک برنامه تیونر گیتار
  • استفاده از هارمونیک ها برای کوک کردن

 

 

کوک کردن استاندارد گیتار  ( هرتز )

 

 

کوک گیتار

 

 

اگر می خواهید گیتار را تنظیم کنید ، باید مطمئن شوید که برای تشخیص فرکانس ها سیم های گیتار سالم هستند. امواج صوتی از فرکانس های مختلفی تشکیل شده اند که در واحد هرتز (Hz) اندازه گیری می شوند. تنظیم استاندارد گیتار شامل E2 ، A2 ، D3 ، G3 ، B3 و E4 از پایین ترین سیم به بالا است .

 

 

در سراسر موسیقی ، A بالاتر از C میانی ، ( A4 ( 440 HZ ، به عنوان یک رفرنس استاندارد مرجع برای تنظیمات استفاده می شود. این بدان معناست که میزان صدای سایر نت ها در اطراف این فرکانس تعیین می شود تا یک گام استاندارد و پذیرفته شده ایجاد کند .

 

سیم A دو اکتاو زیر کوک استاندارد است بنابراین فرکانس آن را روی گیتار 110 هرتز می کند. توجه کنید که چگونه فرکانس دو برابر شده است. اکتاو به این معنی است که اگر تفاوت بین دو فرکانس موج صدا x2 است ، بنابراین دو اکتاو x4 است .

 

 

 

کوک استاندارد روی گیتار چه فرکانسی است ؟

 

 

برخی از تیونر های گیتار فرکانس هرتز از هر کدام از نت ها را به شما می دهند ، بنابراین در اینجا فرکانس هایی که برای هدف قرار دادن آنها بواسطه سیم ها لازم دارید برایتان آورده ایم :

 

E2 – 82.41 هرتز

 

A2 – 110 هرتز

 

D3 – 146.8 هرتز

 

G3 – 196 هرتز

 

B3 – 246.9 هرتز

 

E4 – 329.6 هرتز

 

همه تیونرها هرتز را اندازه گیری نمی کنند و ممکن است بخواهید در صورت شروع کار ، به جای تکیه بر تیونرها ، زود گوش خود را با نت های مرجع تان آموزش دهید .

 

 

 

برای مشاهده ویدیو اینجا کلیک کنید

 

 

 

آموزش کوک گیتار بدون تیونر

 

 

کوک گیتار

 

 

شماره 1 : با استفاده از نت رفرنس تنظیم و کوک کنید

 

 

در این روش گیتار با اندازه گیری و تنظیم گام سیم ها در برابر نت مرجع کوک می شود ، معمولاً از پایین E شروع می شود. شما می توانید این نقطه مرجع را از روی یک پیانو ، تیونر الکتریک یا حتی یک نرم افزار موبایل آیفون برای تیون گیتار با تلفن استفاده کنید .

 

 

 

شماره 2 : از دیاپازون استفاده کنید

 

 

مردم به طور سنتی قبل از وجود تیونر های الکترونیکی از دیاپازون برای کوک کردن ساز استفاده می کردند. این قطعه کوچکی فلزی ست که هنگام برخورد با یک سیم فرکانس خاصی از آن طنین انداز می شوند . استفاده از دیاپازون برای تنظیم می تواند در محیط های ساکت خوب باشد اما در صحنه یا محیط شلوغ غیر عملی است .

 

 

اکنون بیشتر نوازندگان حرفه ای از پدال تنظیم استفاده می کنند. این نه تنها هنگام نواختن ساز بی صدا کار می کند بلکه یک رابط بصری نیز برای تنظیم سیم ها فراهم می کند.

 

 

 

شماره 3 : از ساز کوک شده دیگری استفاده کنید

 

 

برای تنظیم گیتار می توانید از سازهای تنظیم شده دیگر به عنوان مرجع خود استفاده کنید. بسیاری از افراد از نت ها روی پیانو استفاده می کنند. حتی می توانید از پیانوی آنلاین به عنوان مرجع استفاده کنید. این می تواند به شما کمک کند گوش خوبی برای تیون کردن ایجاد کنید اما احتمال تنظیم دقیق و غیر دقیق بیشتر است .

 

 

آموزش کوک گیتار برای مبتدیان

 

 

شماره 4 : هر بار یک سیم تنظیم کنید

 

 

کوک گیتار

 

 

پس از اولین نت ، می توانیم بقیه موارد را کوک کنیم. ترفند هوشمندانه ای که باید بدانید این است که نت روی پنجمین فرت یک سیم معادل سیم آزاد زیرین آن است .

 

به عنوان مثال ، وقتی پنجمین فرت را در سیم E پایینی می نوازید ، این نقطه مرجع بعدی شما برای سیم پنجم آزاد یا A است. این برای هر سیم جدا کار می کند ؛ سیم های چهارم (G3) و پنجم (B3) ، جایی که شما چهارمین فرت را روی سیم G اجرا می کنید ، تا یک نت B بدست آورید .

 

 

 

شماره 5 : سیم های خود را دوباره کوک و تنظیم کنید

 

 

بعد از اینکه تک تک سیم ها را کوک کردید ، باید کاری کنید که آنها کاملاً عالی باشند. می توانید این کار را با کشیدن آرام آنها روی دسته فرت انجام دهید و مجدد هر بار هر کدام از کوک بودن خارج شد دوباره آن را کوک کنید .

 

یک روش ایمن برای کشیدن سیم ها این است که انگشت میانی خود را روی فرت 12 قرار دهید ، انگشت اشاره خود را زیر سیم قلاب کنید و تا اولین بند انگشت میانی خود را بلند کنید. مرتب کردن سیم را ادامه دهید تا اینکه از حالت تنظیم خارج شود. همچنین باید انواع تیونرهای گیتار موجود را جستجو کنید تا آسانترین و سریعترین راه تنظیم و کوک کردن را پیدا کنید .

 

 

 

شماره 6 از تیونر گیتار استفاده کنید

 

 

متداول ترین روش کوک کردن گیتار استفاده از تیونر گیتار است. انواع مختلفی وجود دارد اما همه آنها همان کار را انجام می دهند : آنها به شما کمک می کنند گیتار خود را با نشان دادن نت مورد نظر خود و نزدیک بودن آن به محل استاندارد کوک کنید .

 

 

 

 

آموزش کوک گیتار با تیونر

 

 

 

این آسانترین راه تنظیم کوک گیتار است. بد نیست در مورد انواع مختلف تیونرهای گیتار که وجود دارد و نحوه استفاده از آنها بدانید . در اینجا اطلاعاتی در مورد انواع تیونرهای گیتار وجود دارد تا بتوانید بهترین گزینه ها را برای خود انتخاب کنید .

 

 

 

 

 

برای مشاهده ویدیو اینجا کلیک کنید

 

 

 

شماره 7 : تیونر گیره ای گیتار

 

 

 

کوک گیتار

 

 

 

این تیونر ها در میان بسیاری از گیتاریست ها گزینه ای محبوب هستند زیرا کوچک ، قابل حمل هستند و دقیقاً روی سر ، دسته گیتار شما قرار می گیرند . قیمت آن ها بسته به نوع برند و مارک آن متفاوت است و برخی از آنها می توانند بسیار دقیق باشند . اگرچه بسیار مفید هستند اما صفحه کوچکی دارند . با این حال ، نمونه های بزرگتر بیشتری نیز وجود دارد که می توانند به همان اندازه موثر باشند.

 

 

 

 

شماره 8 پدال کوک گیتار

 

 

 

اگر نمی خواهید هنگام اجرای خود یک تیونر گیره ای آویزان روی گیتار شما باشد ، یک تیونر پدالی می تواند برای شما مناسب باشد. این مدل ها بزرگتر هستند و می توانند در کنار سایر پدال های شما در چینشی که آنها را روی زمین قرار می دهید جای بگیرند .

 

 

آنها معمولاً به منبع تغذیه خارجی احتیاج دارند و به سختی می توان درک کرد که آیا واقعا به آنها نیاز دارید یا خیر زیرا روی زمین هستند ، خصوصاً اگر نمایشگر آن به وضوح نباشد ؛ یا شاید در صورت عدم دسترسی به پریز برق ، تیونری را انتخاب کنید که بتواند از طریق باتری و همچنین از برق تغذیه کند .

 

 

 

 

شماره 9 : از یک برنامه تیونر گیتار استفاده کنید

 

 

 

می توانید تیونرهای گیتار را روی تلفن یا تبلت خود نصب کنید و از میکروفون داخلی برای تنظیم کوک گیتار خود استفاده کنید . تیونرهای مبتنی بر برنامه کاربردی هستند زیرا معمولا همیشه تلفن خود تان را همراه دارید .

 

با این حال ، شما به کیفیت میکروفن تلفن خود اعتماد دارید ، که ممکن است در محیط های پر سروصدا تر نتواند گیتار شما را خوب ضبط کند و تشخیص دهد و دقت آن نسبت به تنظیم کننده های دیگر معمولاً کمتر است.

 

 

 

 

شماره 10 : تنظیم به روش هارمونیک

 

 

 

وقتی سیم را پایین نگه ندارید اما انگشت خود را به آرامی روی فرت های مخصوص قرار دهید ، سیم را تقسیم کرده و یک هارمونیک را اجرا می کنید و فرکانس سیم را در آن ضرب می کنید . در پنجمین فرت ، ضرب 4 می شود و در هفتمین فرت ضرب 3 می شود .

 

 

تنظیم با هارمونیک ها روشی متداول است که بسیاری از گیتاریست ها برای تنظیم گیتار خود استفاده می کنند. اینطور که شما اولین سیم E2 خود را کاملاً کوک کرده اید و می خواهید از هارمونیک ها برای تنظیم سیم A2 استفاده کنید. شما می توانید هارمونیک fret 5th را در E2 و سپس هارمونیک fret 7 را در A2 تنظیم کرده و کوک کنید تا هماهنگ شوند .

 

 

با این حال ، برخی معتقدند که این یک روش ناقص است که گیتار شما را از هماهنگی خارج می کند و شواهدی وجود دارد که این روش کار می کند. بیایید فرکانس های این دو سیم را با هارمونیک و بدون آن بررسی کنیم .

 

 

 

E2 – 82.41 Hz            E2 5th fret harmonic – 329.64 Hz

A2 – 110 Hz               A2 7th fret harmonic – 330 Hz

 

 

فقط یک تفاوت اعشاری بین فرکانس های هارمونیک وجود دارد اما اگر بخواهید این کار را در سایر سیم ها انجام دهید ، این امر قابل توجه است. این بدان دلیل است که شما می خواهید هارمونیک را در 329.64 هرتز مطابقت دهید و اگر این کار را انجام دهید ، سیم A2 در نهایت روی فرکانس 109.88 هرتز کمی فلت خواهد بود .

 

 

 

آیا می توانید با روش هارمونیک به کوک استاندارد گیتار دست پیدا کنید ؟

 

 

 

کوک گیتار

 

 

 

در این روش به همه سیم ها ضربه می زنیم ، بنابراین در اینجا مقایسه فرکانس کوک گیتار با روش هارمونیک و غیر هارمونیک را نشان می دهیم تا تفاوت های این را متوجه شوید :

 

 

 

کوک هارمونیک                 کوک استاندارد

 

E2 – 82.41  هرتز         E2 – 82.41 هرتز

 

A2 – 110  هرتز            A2 – 109.88 هرتز

 

D3 – 146.8 هرتز          D3 – 146.51 هرتز

 

G3 – 196 هرتز             G3 – 195.34 هرتز

 

 

همانطور که می بینید ، هرچه پیش می روید سیم ها از تیون بودن خارج می شوند . نمی توانید از این هارمونیک بین سیم های G3 و B3 استفاده کنید اما اگر از سیم G3 به عنوان مرجع استفاده کنید ، دو سیم آخر نیز فلت خواهند بود .

 

شایان ذکر است که این نکته را بخاطر بسپارید زیرا اگرچه برای تمرین زمان های کوتاهی روش کوک هارمونیک خوب به نظر می رسد ، اما گیتار شما خیلی سریعتر از تیون خارج می شود و در وهله اول فقط یک سیم با کوک صحیح خواهید داشت .

 

 

دوستان گرامی این مطلب در حال آپدیت و بروز رسانی می باشد و در روز های آینده ادامه آموزش کوک گیتار قرار داده می شود

 

برای دریافت پکیج تئوری موسیقی از طریق ارتباط در پایین سایت مراجعه کنید

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *